ONLINE MAKALE GİRİŞİ

Psychiatry & Clinical Psychopharmacology eski adıyla Klinik Psikofarmakoloji Bulteni-Bulletin of Clinical Psychopharmacology


Editorial Manager ® for Psychiatry and Clinical Psychopharmacology

SON DUYURULAR

25/2 Kapak Hikayesi


Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanır ve iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılır. Türkiye'de ve Osmanlı İmparatorluğu'nun büyük bölümünde önemli bir yeri olan Karagöz Hacivat Oyunu, toplumsal bilinç oluşmasında öncü bir rol oynamıştır.

"Karagöz" karakteri, saçsız başına "ışkırlak" adı verilen şapka giyer. Hiçbir zaman düzgün bir işi olmayan Karagöz eğitimsizdir. Hacivat'ın ona bulduğu geçici işlerde çalışan, içi dışı bir, olduğu gibi görünen, tepkilerini çabuk açığa vuran bir halk adamıdır. Halkın sağduyusunu temsil eder. Merttir, cesurdur bu yüzden başı sürekli beladadır. Meraklı, patavatsız ve açık saçık konuşur. Karısı ile sürekli didişir.

"Hacivat" karakteri içten pazarlıklıdır. Eğitimli ve bilgi sahibidir. Karagöz'e göre daha kültürlü, aklı başında ve güvenilir bir tiptir. Arapça ve Farsça sözcükleri sıkça araya sokuşturduğu süslü bir dille konuşur. Bu nedenle Karagöz onun dediklerini çoğu zaman anlamaz ya da anlamazlıktan gelir. Oyunlardaki komik unsurlar genelde bu söz oyunlarına ve yanlış anlaşılmalara dayanır.

DOĞU ERTE

İstanbul doğumlu Doğu Erte, 1991'de bir öykü yarışmasında ikinci oldu. 1998'de Saint George Avusturya Lisesi'nden mezun oldu. 2002'de Akademi İstanbul İç Mimari Bölümünü bitirdi ve ailesine ait olan Erte Sanat Atölyesi'nde çalışmaya başladı. Beş kişisel sergi açtı. Ayşen Erte GravüResim atölyesi ile 9 grup ve yurt dışında 3 karma sergiye katıldı. Eserleri, 2011 Çin'de Guangzhou-Çin Halk Cumhuriyeti , 2012 FİSAE Naantali-Finlandiya, 2013'te Shanghai -Çin Halk Cumhuriyeti'nde uluslararası exlibris-miniprint sergilerinde sergiledi ve kataloğa alındı. Halen Erte Sanat Atölyesi'nde vitray, mozaik, rölyef gibi çeşitli çalışmalarda bulunurken suluboya ile renklendirdiği gravür çalışmalarına devam etmektedir. Eserleri, Türkiye, Fransa, Çin, Finlandiya'da özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

İstanbul doğumlu Doğu Erte, 1991'de bir öykü yarışmasında ikinci oldu. 1998'de Sankt Georg Avusturya Lisesi'nden mezun oldu. 2002'de Akademi İstanbul İç Mimari Bölümünü bitirdi ve ailesine ait olan Erte Sanat Atölyesi'nde çalışmaya başladı. Beş kişisel sergi açtı. Ayşen Erte GravüResim atölyesi ile 9 grup ve yurt dışında 3 karma sergiye katıldı. Eserleri, 2011 Çin'de Guangzhou-Çin Halk Cumhuriyeti , 2012 FİSAE Naantali-Finlandiya, 2013'te Shanghai -Çin Halk Cumhuriyeti'nde uluslararası exlibris-miniprint sergilerinde sergiledi ve kataloğa alındı. Halen Erte Sanat Atölyesi'nde vitray, mozaik, rölyef gibi çeşitli çalışmalarda bulunurken suluboya ile renklendirdiği gravür çalışmalarına devam etmektedir. Eserleri, Türkiye, Fransa, Çin, Finlandiya'da özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.